Menu główne:
Podsumowanie tegorocznych, szkolnych zmagań odbyło się 27 czerwca. Po dziękczynnej mszy świętej przeszliśmy na uroczystość do szkoły. Pożegnano absolwentów , wręczono im nagrody za różnorodne osiągnięcia. Najlepsze wyniki w nauce uzyskali: Anna Gaida, Mikołaj Broszczak i Emilia Kucharska.
Dalej nagrody wręczyli pozostali wychowawcy. Za całoroczną pracę podziękowała nauczycielom pani dyrektor, rodzice i Samorząd Uczniowski.
Pożegnalny program artystyczny przedstawili absolwenci oraz uczniowie klasy V.
Cieszymy się z wakacji bo mijający rok szkolny nie należał do najłatwiejszych.
Najważniejsza jest rodzina – to hasło przewodnie radosnego, rodzinnego spotkania, które miało miejsce 18 czerwca w murach szkoły.
Gospodarzami spotkania byli uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią Iloną Makowiec.
Na program imprezy złożyły się występy uczniów, słodki podwieczorek, wręczanie własnoręcznie wykonanych upominków dla rodziców oraz prezentacja multimedialna podsumowująca 3 lata wspólnej pracy i zabawy.
Coroczna pielgrzymka miała miejsce 9 czerwca. Razem z innymi szkołami rodziny uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej. Potem w procesji przeszliśmy pod pomnik naszego patrona – Św. Jana Pawła II, gdzie odbyła się wspólna modlitwa. Później w domu pielgrzyma miała miejsce część artystyczna.
Po oficjalnych uroczystościach mieliśmy chwilę wolnego czasu i na straganach pod sanktuarium kupowaliśmy pamiątki, lody i inne słodkości.
Trzydziestego maja odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka promująca sport w szkole. Wszyscy uczniowie z nauczycielami pojawili się w szkole przed godziną 9.00. Po uroczystym otwarciu przez panią dyrektor, dzieci przystąpiły do udziału w rozgrywkach sportowych.
W tym roku dzieci rywalizowały w grach zespołowych- międzyklasowo.
Chłopcy z klas III-VI grali w piłkę nożną. Dziewczyny w unihokeja, a klasy młodsze w dwa ognie. W przerwie między rozgrywkami odbyły się konkursy plastyczne we wszystkich klasach.
Dzieci miały również zapewnione wyżywienie, o które zadbała Rada Rodziców. Oprócz soczków i batoników, była również kiełbaska z grilla.
Mimo deszczowej aury rozgrywki udało się doprowadzić szczęśliwie do końca dzięki dostępności sali gimnastycznej. Dzieci były zadowolone i żałowały, że nie mogą dłużej zostać. Cele programowe zostały zrealizowane.
27 maja 2014 r. uczniowie klasy V i VI PSP im. Jana Pawła II z Żywocic wraz z opiekunami udali się na wycieczkę na Górę św. Anny. Wyjazd został zorganizowany przez KSO w Krapkowicach.
Głównym celem wyjazdu była wizyta w Muzeum Czynu Powstańczego i zwiedzanie wystawy okolicznościowej z okazji 50 rocznicy powstania muzeum. Uczniowie z wielką uwagą wysłuchali opowieści przewodnika , obejrzeli spektakl światło – dźwięk oraz film dotyczący powstań śląskich.
Następnie udali się na lekcję muzealną pt ,,Tajemniczy, fascynujący świat motyli ”. Uczniowie nie mogli wyjść z podziwu, że aż tyle przepięknych, ciekawych gatunków motyli żyje na świecie. Mogli także z bliska zobaczyć zwierzęta i ptaki żyjące w naszych lasach.
Po trzech godzinach zajęć dydaktycznych udali się na tor saneczkowy, gdzie dali upust swojej energii. Radośni, zadowoleni, bogatsi o nowe wiadomości wrócili do naszej szkoły.
Maria Langer
Dnia 27 maja uczniowie klasy VI zaprosili do szkoły swoje mamy.
Przedstawili przygotowany krótki program artystyczny.
Następnie wręczyli mamom kwiaty i zaprosili na słodki podwieczorek.
12 maja całą szkołą udaliśmy się do pracowni Zaczarowany Świat w ramach FŚNiT
W pracowniach eksperymentalno-doświadczalnych Regionalnego Centrum Nauki i Eksperymentu w Opolu odbyły się zajęcia dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Pracownie wyposażone były w przyrządy i urządzenia do przeprowadzania różnego rodzaju doświadczeń m.in. z mechaniki, optyki, astronomii, muzyki, techniki, nowoczesnych technologii, matematyki, robotyki, przyrody w tym: do prowadzenia badań powietrza (stacja pogody), wody i zmysłów człowieka. Zajęcia miały za zadanie pobudzanie uczniów do poznawczego sposobu zdobywania wiedzy. Uczniowie mogli nie tylko obserwować eksperymenty przeprowadzane przez Animatorów ale również samodzielnie je wykonywać.
W ramach zajęć uczniowie klas I-III realizowali zapisy podstawy programowej dla I etapu edukacyjnego. Uczniowie klas IV-VI realizowali zapisy podstawy programowej dla II etapu edukacyjnego.
Zakończenie ścieżek edukacyjnych w ramach zajęć dodatkowych FŚNiT
odbyły się w naszej szkole we wszystkich grupach 10 maja.
Po pięciu comiesięcznych spotkaniach każda z grup podsumowała swoje dokonania.
Jak co roku, uroczyście obchodzimy w naszej szkole rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W piątek 09.05. rozpoczęliśmy uroczystość wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego.
Uczennica klasy szóstej Julia Jakubowska przedstawiła prezentację multimedialną na temat uchwalenia konstytucji, jej postanowień i znaczenia dla całego naszego narodu.
Koleżanki z klasy: Marlena Watola i Magdalena Kopitza odśpiewały Mazurek 3 Maja.
Na zakończenie wśród słuchaczy został przeprowadzony konkurs, nagrodzony drobnymi upominkami, na temat: Co zapamiętałeś z dzisiejszej uroczystości?
Całość imprezy przygotowała pani Małgorzata Piechota wraz z uczennicami klasy VI: Julią Jakubowską, Marleną Watola i Magdaleną Kopitza.
28 kwietnia 2014r w naszej szkole noszącej imię Jana Pawła II odbył się apel poświęcony naszemu patronowi. Okazją do jego przygotowania była kanonizacja Jana Pawła II.
Szkolna uroczystość miała uroczystą oprawę, wzięli w niej udział wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. W czasie trwania akademii wybrani przedstawiciele klas IV - VI przybliżyli pozostałym uczniom sylwetkę Jana Pawła II, jego drogę życiową, która stała się drogą na ołtarze. Uroczystość została uświetniona wspólnym odśpiewaniem „Barki” - hymnu naszej szkoły i ukochanej pieśni oazowej naszego patrona oraz złożeniem – przez przedstawicieli wszystkich klas - zapalonych zniczy pod tablicą poświęconą Janowi Pawłowi II.
Fascynujący Świat Nauki i Technologii
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz budżetu państwa Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic, w jakości usług edukacyjnych.
W ramach zadania zaplanowano 6-godzinne warsztaty filmowe dla uczniów klas I-III oraz IV-VI w Ośrodku Kultury w Głuchołazach. Podczas warsztatów uczniowie obejrzeli filmy „Sekret Eleonory” - klasy młodsze oraz „Krokodyle z przedmieścia” – klasy starsze. Po projekcji uczniowie uczestniczyli w warsztatach, zgłębiali tajemnice oraz historię powstawania filmu, a także wcielali się w rolę aktora pod okiem pedagoga teatralnego.
Zajęcia te - traktowane jako uzupełnienie lekcji szkolnych - były prowadzone w formie warsztatów z wykorzystaniem różnorodnych aktywnych metod pracy, w oparciu o realizację treści podstawy programowej I i II etapu edukacyjnego z ukierunkowaniem na rozwój umiejętności kluczowych. Celem warsztatów było rozwijanie kreatywnego myślenia, pobudzenie wyobraźni uczniów, ukierunkowanie na rozmowę, dociekanie, analizowanie, eksperyment, zabawa, a przede wszystkim chęć bliższego poznania otaczającego świata.
Tegoroczne wybory Miss Szkoły odbyły się w dniu 14 marca. Biorące udział w konkursie dziewczęta miały za zadanie opowiedzieć o sobie, swoich zainteresowaniach oraz planach na przyszłość. Następnie w dwóch odsłonach prezentowały się w strojach wieczorowych oraz sportowych.
Po podliczeniu punktów zostały wyłonione miss szkoły w kategoriach: młodszej – z klas I-III i starszej z klas – IV-VI.
I tak: Miss szkoły w kategorii klas I-III została Natalia Rosiek z klasy III;
I vice miss została Jasmin Pampuch z klasy III;
II vice miss została Emilka Smolka z klasy I;
W kategorii klas IV – VI Miss szkoły została Wanessa Szulc z klasy V;
I vice miss została Laura Ledwoch z klasy V;
II vice miss została Natalia Boronowska z klasy IV;
Atrakcyjnym przerywnikiem imprezy był pokaz mody damskiej w męskim wykonaniu.
W piękne, czwartkowe popołudnie 13 lutego, w szkole zaroiło się od kolorowych, pomysłowych i ciekawych strojów karnawałowych. Mieliśmy królewny, damy, motylki, Szeherezady, biedronki oraz inne zwierzątka. Nie mogło zabraknąć Speider i Supermenów, rycerzy, piratów. Przemykały również czarne charaktery – czarownice, diabełki, wampiry i nawet lord Vader, a pomiędzy nimi sam król Julian samozwańczy. Zabawa była radosna i bardzo udana. Dzieci otrzymały napoje oraz pyszny poczęstunek.
W ramach programu kuratoryjnego całą szkołą realizujemy różnorodne przedsięwzięcia i zadania. Od stycznia przeprowadziliśmy już dni: prostego kręgosłupa, lekkiego tornistra oraz dzień prawidłowej postawy. W ramach tego ostatniego wprowadziliśmy również cotygodniowe dni aktywności fizycznej i 10.02 miała miejsce radosna, integracyjna, impreza sportowa „Multisportowiec”. Oprócz naszych dzieci z klasy III wzięły w niej udział dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych im. Juliana Tuwima w Krapkowicach.
23 stycznia w godzinach popołudniowych, w szkole, miało miejsce miłe spotkanie. Swoją obecnością zaszczycili nas kochani Dziadkowie. Przyjęli zaproszenie uczniów klasy III. Na program spotkania złożyły się występy dzieci: wiersze, piosenki, utwory instrumentalne. Zostały również odczytane listy dzieci do swoich Dziadków. Po programie artystycznym wnuczęta wręczyły gościom własnoręcznie wykonane upominki i laurki z życzeniami. Całość umiliły wspaniałe, podwieczorkowe wypieki przygotowane przez mamy.
Fascynujący Świat Nauki i Technologii
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz budżetu państwa Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic, w jakości usług edukacyjnych.
Cele projektu:
Wyrównywanie szans i podniesienie, jakości nauczania w szkołach podstawowych ukierunkowane na kształcenie i rozwijanie kluczowych kompetencji 45 tys. uczniów szkół podstawowych z woj. opolskiego poprzez badania i zajęcia dodatkowe w okresie od 01.03.2013 do 30.04.2015
Cele szczegółowe:
Przeprowadzenie i przeanalizowanie badań diagnozujących potrzeby uczniów
Przeprowadzenie zajęć pozalekcyjnych dla uczniów realizowanych w modułach matematyczno-przyrodniczym lub humanistyczno-ekologicznym
Zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć pozaszkolnych – wyjazdy edukacyjne
W ramach projektu odbyły się już badania diagnostyczne każdej z grup wiekowych oraz dwa bloki zajęć dodatkowych. Spotykamy się w jedną sobotę miesiąca na 4 godziny lekcyjne.
Klasy I i II realizują projekt „ Zegary i zegarki”.
Klasy III i IV – „Kuchnia od kuchni – czyli uczymy się gotować”.
Klasy V i VI – „ Sposób na Mitologię”.
Do naszej szkoły zawitało również mobilne Planetarium.
20 marca całą szkołą udajemy się do Głuchołaz na zajęcia z edukacji filmowej.
W niedzielne popołudnie 15 grudnia w pięknie udekorowanej i oświetlonej szkole zebrało się mnóstwo gości. Przybyli uczniowie, rodzice, oraz inni, liczni mieszkańcy okolicznych wiosek. Przywitani zostali nastrojowymi przemyśleniami adwentowymi przygotowanymi przez starszych uczniów. Następnie młodsze dzieci pokazały przedstawienie o przygodach małej choinki. Cały program był ubogacony nastrojową muzyką, świątecznymi piosenkami i kolędami. Wszyscy zebrani goście mogli skosztować wypieków oraz napojów świątecznych. Odbyła się również ekspozycja ozdób świątecznych połączona z kiermaszem. Imprezę uświetnił koncert kolęd z całego świata w wykonaniu zespołu Mniejszości Niemieckiej „Oder Blass Band” działający przy KDK.
Kiermasz odbył się dzięki wsparciu większości rodziców, którzy nie szczędząc energii, pracy i inwencji twórczej pomogli dzieciom przygotować wspaniałe wyroby rękodzielnicze, ciasta i pierniczki świąteczne.
Od samego rana 6 grudnia za sprawą Św. Mikołaja, zapanował w naszej szkole świąteczny nastrój. Przemierzający szkolne korytarze Św. Mikołaj częstował nas cukierkami i życzył słodkiego życia w szkole. Wszyscy obdarowani dziękują za chwilę radości i słodkie upominki.
Uroczyście obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości
W piątkowy ranek 08.11. cała brać uczniowska Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żywocicach, odświętnie ubrana i udekorowana zebrała się na uroczystym apelu. Rozpoczęło go multimedialne wprowadzenie w burzliwe dzieje narodu polskiego oraz pokazanie trudnej drogi do odzyskania niepodległości. Następnie w piosence uczniowie wyjaśnili zebranym, co to znaczy niepodległość. Młodsze dzieci deklamowały wierszyki o Polsce. Całość imprezy przygotowała pani Krystyna Giza wraz z klasą II.
Na zakończenie apelu miało miejsce rozstrzygnięcie ogłoszonego wcześniej konkursu poetyckiego „Polska, moja Ojczyzna” Spośród 25 wierszy biorących udział w konkursie szczególnie wyróżniono 4. Ich autorzy otrzymali dyplomy i nagrody. Wszystkie prace konkursowe zostały wyeksponowane na specjalnej wystawie. Poszczególne klasy prezentowały przygotowane biało-czerwone dekoracje.
Samorząd Uczniowski
Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w kalendarzu Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żywocicach. Najważniejsi tego dnia byli uczniowie klasy pierwszej. Dzieci prezentowały swoje umiejętności w krótkim programie artystycznym. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki, grały na instrumentach i tańczyły. Najważniejszą częścią programu było złożenie uroczystego ślubowania oraz moment pasowania na ucznia, który dokonuje się w symboliczny sposób poprzez dotknięcie ołówkiem. Dzieci oficjalnie zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły, na dowód czego otrzymały tarcze oraz pamiątkowy dyplom. Upominki sprawili pierwszoklasistom uczniowie klasy drugiej oraz Samorząd Uczniowski. Była to dla nowopasowanych uczniów duża niespodzianka.
U Jana Pawła II
Po raz dziesiąty, dnia 27 października 2013 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Żywocicach uroczyście obchodzono Święto Patrona Szkoły. Jest to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz środowiska. Zainaugurowało ją przedstawienie „Dziwna Choroba”, poruszające niebagatelny problem współczesnej rodziny, jakim jest uzależnienie od komputera. W dalszej części uroczystości przybyli licznie goście mogli napić się kawy i zjeść pyszne ciasto przygotowane przez rodziców. Dużą atrakcją dla wszystkich dzieci była zabawa z wodzirejem.
Impreza mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu uczniów, ich rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły.
Organizatorzy