ROK SZKOLNY 2013/14 - PSP ZYWOCICE

Idź do spisu treści

Menu główne:

KRONIKA
Zakończenie roku szkolnego

Podsumowanie tegorocznych, szkolnych zmagań odbyło się 27 czerwca. Po dziękczynnej mszy świętej przeszliśmy na uroczystość do szkoły. Pożegnano absolwentów , wręczono im nagrody za różnorodne osiągnięcia. Najlepsze wyniki w nauce uzyskali: Anna Gaida, Mikołaj Broszczak i  Emilia Kucharska.
Dalej nagrody wręczyli pozostali wychowawcy. Za całoroczną pracę podziękowała nauczycielom pani dyrektor, rodzice i Samorząd Uczniowski.
Pożegnalny program artystyczny przedstawili absolwenci oraz uczniowie klasy V.
Cieszymy się z wakacji bo mijający rok szkolny nie należał do najłatwiejszych.


Święto Rodziny

Najważniejsza jest rodzina – to hasło przewodnie radosnego, rodzinnego spotkania, które miało miejsce 18 czerwca w murach szkoły.
Gospodarzami spotkania byli uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią Iloną Makowiec.

Na program imprezy złożyły się występy uczniów, słodki podwieczorek, wręczanie własnoręcznie wykonanych upominków dla rodziców oraz prezentacja multimedialna podsumowująca 3 lata wspólnej pracy i zabawy.


Diecezjalna Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

Coroczna pielgrzymka miała miejsce 9 czerwca. Razem z innymi szkołami rodziny uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej. Potem w procesji przeszliśmy pod pomnik naszego patrona – Św. Jana Pawła II, gdzie odbyła się wspólna modlitwa. Później w domu pielgrzyma miała miejsce część artystyczna.
Po oficjalnych uroczystościach mieliśmy chwilę wolnego czasu i na straganach pod sanktuarium kupowaliśmy pamiątki, lody i inne słodkości.

SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA

Trzydziestego maja odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka promująca sport w szkole. Wszyscy uczniowie z nauczycielami pojawili się w szkole przed godziną 9.00. Po uroczystym otwarciu przez panią dyrektor, dzieci przystąpiły do udziału w rozgrywkach sportowych.
W tym roku dzieci rywalizowały w grach zespołowych- międzyklasowo.
Chłopcy z klas III-VI grali w piłkę nożną. Dziewczyny w unihokeja, a klasy młodsze w dwa ognie. W przerwie między rozgrywkami odbyły się konkursy plastyczne we wszystkich klasach.
Dzieci miały również zapewnione wyżywienie, o które zadbała Rada Rodziców. Oprócz soczków i batoników, była również kiełbaska z grilla.  
Mimo deszczowej aury rozgrywki udało się doprowadzić szczęśliwie do końca dzięki dostępności sali gimnastycznej. Dzieci były zadowolone i żałowały, że nie mogą dłużej zostać. Cele programowe zostały zrealizowane.

Wycieczka na Górę św. Anny

27 maja 2014 r. uczniowie klasy V i VI   PSP im. Jana Pawła II z Żywocic wraz z opiekunami  udali się na wycieczkę na Górę św. Anny.  Wyjazd został zorganizowany  przez KSO w Krapkowicach.
Głównym celem wyjazdu była wizyta w Muzeum Czynu Powstańczego i zwiedzanie wystawy okolicznościowej z okazji 50 rocznicy powstania muzeum. Uczniowie z wielką uwagą wysłuchali opowieści przewodnika ,  obejrzeli spektakl światło – dźwięk oraz film dotyczący powstań śląskich.
Następnie udali się na lekcję muzealną  pt ,,Tajemniczy, fascynujący świat motyli ”. Uczniowie nie mogli wyjść z podziwu, że aż tyle przepięknych, ciekawych gatunków motyli żyje na świecie.
Mogli także z bliska zobaczyć zwierzęta i ptaki żyjące w naszych lasach.
Po trzech godzinach zajęć dydaktycznych udali się na tor saneczkowy, gdzie dali upust swojej energii.  Radośni, zadowoleni, bogatsi o nowe wiadomości wrócili do naszej szkoły.

                                                                                                                                         Maria Langer


Dzień Matki w klasie VI


Dnia 27 maja uczniowie klasy VI zaprosili do szkoły swoje mamy.
Przedstawili przygotowany krótki program artystyczny.
Następnie wręczyli mamom kwiaty i zaprosili na słodki podwieczorek.

FŚNiT - wyjazd do Opola           


12 maja całą szkołą udaliśmy się do pracowni Zaczarowany Świat w ramach FŚNiT

W pracowniach eksperymentalno-doświadczalnych Regionalnego Centrum Nauki i Eksperymentu w Opolu odbyły się zajęcia dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Pracownie wyposażone były w przyrządy i urządzenia do przeprowadzania różnego rodzaju doświadczeń m.in. z mechaniki, optyki, astronomii, muzyki, techniki, nowoczesnych technologii, matematyki, robotyki, przyrody w tym: do prowadzenia badań powietrza (stacja pogody), wody i zmysłów człowieka. Zajęcia miały za zadanie pobudzanie uczniów do poznawczego sposobu zdobywania wiedzy. Uczniowie mogli  nie tylko obserwować eksperymenty przeprowadzane przez Animatorów ale również samodzielnie je wykonywać.

W ramach zajęć uczniowie klas I-III realizowali zapisy podstawy programowej dla I etapu edukacyjnego. Uczniowie klas IV-VI realizowali zapisy podstawy programowej dla II etapu edukacyjnego.

FŚNiT - podsumowaie           Zakończenie ścieżek edukacyjnych w ramach zajęć dodatkowych FŚNiT
odbyły się w naszej szkole we wszystkich grupach 10 maja.
Po pięciu comiesięcznych spotkaniach każda z grup podsumowała swoje dokonania.


Święto 3 Maja

Jak co roku, uroczyście obchodzimy w naszej szkole rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W piątek 09.05. rozpoczęliśmy uroczystość wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego.
Uczennica klasy szóstej Julia Jakubowska przedstawiła prezentację multimedialną na temat uchwalenia konstytucji, jej postanowień i znaczenia dla całego naszego narodu.
Koleżanki z klasy: Marlena Watola i Magdalena Kopitza odśpiewały Mazurek 3 Maja.
Na zakończenie wśród słuchaczy został przeprowadzony konkurs, nagrodzony drobnymi upominkami, na temat: Co zapamiętałeś z dzisiejszej uroczystości?

Całość imprezy przygotowała pani Małgorzata Piechota wraz z uczennicami klasy VI: Julią Jakubowską, Marleną Watola i Magdaleną Kopitza.


Kanonizacja Jana Pawła II

28 kwietnia 2014r w naszej szkole noszącej imię Jana Pawła II odbył się  apel poświęcony naszemu patronowi. Okazją do jego przygotowania była kanonizacja Jana Pawła II.
Szkolna uroczystość miała uroczystą oprawę, wzięli w niej udział wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. W czasie trwania akademii wybrani przedstawiciele klas IV - VI przybliżyli pozostałym uczniom sylwetkę Jana Pawła II, jego drogę życiową, która stała się drogą na ołtarze. Uroczystość została uświetniona wspólnym odśpiewaniem „Barki” - hymnu naszej szkoły i ukochanej pieśni oazowej naszego patrona oraz złożeniem – przez przedstawicieli wszystkich klas -  zapalonych zniczy pod tablicą poświęconą Janowi Pawłowi II.

Wyjazd do instytucji kultury – 20 marca 2014 roku

Fascynujący Świat Nauki i Technologii

           


  Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz budżetu państwa Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic, w jakości usług edukacyjnych.

W ramach zadania zaplanowano 6-godzinne warsztaty  filmowe dla uczniów klas I-III oraz IV-VI w Ośrodku Kultury w Głuchołazach. Podczas warsztatów uczniowie obejrzeli filmy „Sekret Eleonory” -  klasy młodsze  oraz  „Krokodyle z przedmieścia” – klasy starsze. Po projekcji uczniowie uczestniczyli w warsztatach, zgłębiali tajemnice oraz historię powstawania filmu, a także wcielali się w rolę aktora pod okiem pedagoga teatralnego.

Zajęcia te - traktowane jako uzupełnienie lekcji szkolnych - były prowadzone w formie warsztatów  z wykorzystaniem różnorodnych aktywnych metod pracy, w oparciu o realizację treści podstawy programowej I i II etapu edukacyjnego z ukierunkowaniem na rozwój umiejętności kluczowych.
Celem warsztatów było rozwijanie kreatywnego myślenia, pobudzenie wyobraźni uczniów, ukierunkowanie na rozmowę, dociekanie, analizowanie, eksperyment, zabawa, a przede wszystkim chęć bliższego poznania otaczającego świata.

Szkolne wybory miss

Tegoroczne wybory Miss Szkoły odbyły się w dniu 14 marca. Biorące udział w konkursie dziewczęta miały za zadanie opowiedzieć o sobie, swoich zainteresowaniach oraz planach na przyszłość. Następnie w dwóch odsłonach prezentowały się w strojach wieczorowych oraz sportowych.

Po podliczeniu punktów zostały wyłonione miss szkoły w kategoriach: młodszej – z klas I-III i starszej z klas – IV-VI.

I tak: Miss szkoły w kategorii klas I-III została Natalia Rosiek z klasy III;

         I vice miss została Jasmin Pampuch z klasy III;
         II vice miss została Emilka Smolka z klasy I;

       W kategorii klas IV – VI Miss szkoły została Wanessa Szulc z klasy V;
       I vice miss została Laura Ledwoch z klasy V;
       II vice miss została Natalia Boronowska z klasy IV;

Atrakcyjnym przerywnikiem imprezy był pokaz mody damskiej w męskim wykonaniu.

Bal maskowy w PSP Żywocice

W piękne, czwartkowe popołudnie 13 lutego, w szkole zaroiło się od kolorowych, pomysłowych i ciekawych strojów  karnawałowych. Mieliśmy królewny, damy, motylki, Szeherezady, biedronki oraz inne zwierzątka. Nie mogło zabraknąć Speider i Supermenów, rycerzy, piratów. Przemykały również czarne charaktery – czarownice,  diabełki, wampiry i nawet lord Vader,  a pomiędzy nimi sam król  Julian samozwańczy. Zabawa była radosna i bardzo udana. Dzieci otrzymały napoje oraz pyszny poczęstunek.

Rok szkoły w ruchu

W ramach programu kuratoryjnego całą szkołą realizujemy różnorodne przedsięwzięcia i zadania. Od stycznia przeprowadziliśmy już dni: prostego kręgosłupa, lekkiego tornistra oraz dzień prawidłowej postawy. W ramach tego ostatniego wprowadziliśmy również cotygodniowe dni aktywności fizycznej i 10.02 miała miejsce radosna, integracyjna, impreza sportowa „Multisportowiec”. Oprócz naszych dzieci z klasy III wzięły w niej udział dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych im. Juliana Tuwima w Krapkowicach.


Dzień Babci i Dziadka

23 stycznia w godzinach popołudniowych, w szkole, miało miejsce miłe spotkanie. Swoją obecnością zaszczycili nas kochani Dziadkowie. Przyjęli zaproszenie uczniów klasy III. Na program spotkania złożyły się występy dzieci:  wiersze, piosenki, utwory instrumentalne. Zostały również odczytane listy dzieci do swoich Dziadków. Po programie artystycznym wnuczęta wręczyły gościom własnoręcznie wykonane upominki i laurki z życzeniami. Całość umiliły wspaniałe, podwieczorkowe wypieki przygotowane przez mamy.

Projekt FŚNiT - 11.01.2014r.

Fascynujący Świat Nauki i Technologii

           


Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz budżetu państwa Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic, w jakości usług edukacyjnych.

Cele projektu:

Wyrównywanie szans i podniesienie, jakości nauczania w szkołach podstawowych ukierunkowane na kształcenie i rozwijanie kluczowych kompetencji 45 tys. uczniów szkół podstawowych z woj. opolskiego poprzez badania i zajęcia dodatkowe w okresie od 01.03.2013 do 30.04.2015

Cele szczegółowe:

Przeprowadzenie i przeanalizowanie badań diagnozujących potrzeby uczniów
Przeprowadzenie zajęć pozalekcyjnych dla uczniów realizowanych w modułach matematyczno-przyrodniczym lub humanistyczno-ekologicznym
Zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć pozaszkolnych – wyjazdy edukacyjne

W ramach projektu odbyły się już badania diagnostyczne każdej z grup wiekowych oraz dwa bloki zajęć dodatkowych. Spotykamy się w jedną sobotę miesiąca na 4 godziny lekcyjne.

Klasy I i II realizują projekt „ Zegary i zegarki”.
Klasy III i IV – „Kuchnia od kuchni – czyli uczymy się gotować”.
Klasy V i VI – „ Sposób na Mitologię”.
Do naszej szkoły zawitało również mobilne Planetarium.

20 marca całą szkołą udajemy się do Głuchołaz na zajęcia z edukacji filmowej.


Kiermasz bożonarodzeniowy

W niedzielne popołudnie 15 grudnia w pięknie udekorowanej i oświetlonej szkole zebrało się mnóstwo gości. Przybyli uczniowie, rodzice, oraz inni, liczni mieszkańcy okolicznych wiosek. Przywitani zostali nastrojowymi przemyśleniami adwentowymi przygotowanymi przez starszych uczniów. Następnie młodsze dzieci pokazały przedstawienie o przygodach małej choinki. Cały program był ubogacony nastrojową muzyką, świątecznymi piosenkami i kolędami. Wszyscy zebrani goście mogli skosztować wypieków oraz napojów świątecznych. Odbyła się również ekspozycja ozdób świątecznych połączona z kiermaszem. Imprezę uświetnił koncert kolęd z całego świata w wykonaniu zespołu Mniejszości Niemieckiej „Oder Blass Band” działający przy KDK.

Kiermasz odbył się dzięki wsparciu większości rodziców, którzy nie szczędząc energii, pracy i inwencji twórczej pomogli dzieciom przygotować wspaniałe wyroby rękodzielnicze, ciasta i pierniczki świąteczne.

Mikołaj w szkole

Od samego rana 6 grudnia za sprawą Św. Mikołaja, zapanował w naszej szkole  świąteczny nastrój. Przemierzający szkolne korytarze Św. Mikołaj częstował nas cukierkami i życzył słodkiego życia w szkole. Wszyscy obdarowani dziękują za chwilę radości i słodkie upominki.

Święto Niepodległości

Uroczyście obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości

W piątkowy ranek  08.11. cała brać uczniowska Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana  Pawła  II  w  Żywocicach, odświętnie  ubrana i udekorowana zebrała się na uroczystym apelu. Rozpoczęło go multimedialne wprowadzenie w burzliwe dzieje narodu polskiego oraz  pokazanie  trudnej drogi do odzyskania niepodległości. Następnie w piosence uczniowie wyjaśnili zebranym, co to znaczy niepodległość. Młodsze dzieci deklamowały wierszyki o Polsce. Całość imprezy przygotowała pani Krystyna Giza wraz z klasą II.

Na zakończenie apelu miało miejsce rozstrzygnięcie ogłoszonego wcześniej konkursu poetyckiego „Polska, moja Ojczyzna” Spośród 25 wierszy biorących udział w konkursie szczególnie wyróżniono 4. Ich autorzy otrzymali dyplomy i nagrody. Wszystkie prace konkursowe zostały wyeksponowane na specjalnej wystawie. Poszczególne klasy prezentowały przygotowane biało-czerwone dekoracje.

                                                                                                                                                              Samorząd Uczniowski

Pasowanie na pierwszaka

Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w kalendarzu Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żywocicach. Najważniejsi tego dnia byli uczniowie klasy pierwszej. Dzieci prezentowały swoje umiejętności w krótkim programie artystycznym. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki, grały na instrumentach i tańczyły. Najważniejszą częścią programu było złożenie uroczystego ślubowania oraz moment pasowania na ucznia, który dokonuje się w symboliczny sposób poprzez dotknięcie ołówkiem. Dzieci oficjalnie zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły, na dowód czego otrzymały tarcze oraz pamiątkowy dyplom. Upominki sprawili pierwszoklasistom uczniowie klasy drugiej oraz Samorząd Uczniowski. Była to dla nowopasowanych uczniów duża niespodzianka.

Święto patrona szkoły

U Jana Pawła II

Po raz dziesiąty, dnia 27 października 2013 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II   w Żywocicach uroczyście obchodzono Święto Patrona Szkoły. Jest to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz środowiska. Zainaugurowało ją przedstawienie „Dziwna Choroba”, poruszające niebagatelny problem współczesnej rodziny, jakim jest uzależnienie od komputera. W dalszej części uroczystości przybyli licznie goście mogli napić się kawy i zjeść pyszne ciasto przygotowane przez rodziców. Dużą atrakcją dla wszystkich dzieci była zabawa z wodzirejem.

   Impreza mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu uczniów, ich rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły.

Organizatorzy

 
Data ostatniej aktualizacji: 2015-12-06
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego